CHP’li Faik Öztrak: 13’üncü Cumhurbaşkanı ortak belirlenecektir

CHP Merkez İdare Heyeti (MYK), Genel Lider Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı.

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak da Öztrak, toplantı sırasında basın toplantısı düzenledi.

“Maltepe’deki Demokrasi Meydanı’nda umut vardı”

Konuşmasına hafta sonu Maltepe’de gerçekleştirilen “Milletin Sesi” mitingini kıymetlendirerek başlayan Öztrak, “Maltepe’deki Demokrasi Meydanı’nda umut vardı. Gülen, aydınlık yüzler vardı. Hak, hukuk ve adalet davetleri vardı. Dostluk, kardeşlik ve özgürlük müzikleri vardı. Huzur ve rahmet hasreti vardı. Haramilerin saltanatına son verme iradesi vardı. Ve o meydanda, ortak geleceğimizi beraberce inşa etme azmi ve kararlılığı vardı. Demokrasimize zehirli dişlerini, kirli tırnaklarını geçirme niyet ve hevesinde olanlara, yanıt, Maltepe’deki Demokrasi Meydanı’ndan verildi.” dedi.

“13’üncü Cumhurbaşkanı ortak belirlenecektir”

“Maltepe mitingi Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayı olacağına dair yorumlara neden oldu; bunu nasıl değerlendirirsiniz?” sorusuna karşılık veren Öztrak, şunları söyledi:

“Parti sözcüsü olarak tekraren söz ettim. Türkiye’nin 13’üncü Cumhurbaşkanı, Genel Liderimizin da içinde olduğu 6 önder tarafından ortak belirlenecektir. Hasebiyle burada daha evvel 6 önder cumhurbaşkanının niteliklerini açıklamıştır. Bu niteliklere ağırlaşmakta fayda vardır.”

“Atatürk sevgimizi kimseyle tartışmayız”

Öztrak, Maltepe’deki mitingde Atatürk posteri bulunmaması ile ilgili soru üzerine ise “Cumhuriyet Halk Partisi daima söylediğimiz üzere Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuktur. Kuvay-i Milliye’dir. Cumhuriyet Halk Partisi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘2 büyük yapıtımdan biridir’ dediği partidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bizim ebedi genel liderimizdir. Genel liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu, Maltepe’de yaptığı konuşmada, kurucu genel liderimizin ismini ve prensiplerini tekraren söz etmiştir. Tank-palet fabrikasını Katarlıların elinden alacak parti biziz. Tüyü bitmedik yetimin hakkını soracak parti de biziz. Biz ne vatan sevgimizi ne Atatürk sevgimizi kimseyle tartışmayız, tartıştırmayız.” diye konuştu.

“79 yılda 57 hükümet, 713 milyar dolar kaynak kullandı”

Türkiye’de, 1923 yılından 2002’ye kadar 57 hükümetin işbaşında kaldığını hatırlatarak konuşmasına devam eden, “79 yılda 57 hükümet, 713 milyar dolar kaynak kullandı. Bu 713 milyar dolarla; Osmanlı’nın dış borçları ödendi. Üstüne; Sümerbank, Tüpraş, Telekom, Petkim, Petlas kuruldu. Ereğli Demir-Çelik, İskenderun Demir-Çelik, çimento fabrikaları, gübre fabrikaları, şeker fabrikaları, limanlar, Keban, Atatürk, Karakaya Barajları, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri ve daha kaç saymakla bitmeyecek eserler inşa edildi. Türkiye sıfırdan önemli bir sanayi altyapısına kavuşturuldu.

“Ülkemizi birinci 20 iktisat liginden düşürdüler”

Geçmiş hükümetler 713 milyar dolar harcayarak, ülkeyi 1990’da dünyanın en büyük, 20 iktisadı ortasına soktu. Türkiye 1999’da da G-20 ligine davet edildi. Erdoğan hükümetleri 2002’de işbaşı yaptı. Trilyonlarca dolar vergi topladı. İçeriden, dışarıdan gırtlağa kadar borçlandı. Atadan, dededen kalan ne varsa sattılar savdılar. Kendinden evvelki 57 hükümetin kullandığı kaynağın, yaklaşık 4 katını harcadılar. Kendinden evvelki 57 hükümetten 4 kat fazla kaynak kullandılar; ancak ülkemizi 20 yılda birinci 20 iktisat liginden düşürdüler; ülkemiz artık 23’üncü sırada.” diye konuştu.

“Tabela faizini Merkez Bankası’na zorla indirttiler”

DHA’da yer alan habere nazaran Öztrak, iktisat siyasetlerini eleştirerek, “‘Faiz sebep, enflasyon sonuç’ dediler. Enflasyon artarken, tabela faizini Merkez Bankası’na zorla indirttiler. Enflasyon canavarını bile isteye hortlattılar. Üretici enflasyonunda ülkemizi yüzde 122 ile dünya şampiyonu yaptılar. Tüketici enflasyonunda ülkemizi yüzde 70 ile dünyada birinci 5’e soktular. Kuzeyimizde savaşan Rusya ve Ukrayna, enflasyonun şampiyonlar liginde birinci 5’e giren Türkiye. Ülkemizi, Sudan, Venezüella, Lübnan, Zimbabve’yle birebir kümeye düşürdüler. Dünyada besin enflasyonu yüzde 30; bizde yüzde 90. Tam 3 katı. Dünya besin krizini konuşuyor, tedbir alıyor.

“Bu ülkede Cumhuriyet Halk Partisi var”

Bizdeki hükümet ne yapıyor belirli değil. Artık şurası açık ve nettir. Milletin sesini duymayan, halini görmeyen, tarımın icat edildiği bu topraklarda, vatandaşlarımızı açlığa ve yokluğa mahkum eden, insanlarımızın cebindeki parayı alıp, bir avuç yandaşın kasasına aktaranlar gitmedikçe, tencerelerimiz dolmayacak, mutfaktaki yangın dinmeyecektir. Ancak ümitsizliğe yer yok. Zira bu ülkede Cumhuriyet Halk Partisi var. Onun deneyimli ve liyakatli takımları var.” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.