Ceylan Ertem, ‘O Son Kusura Bakacaktık’ı anlattı

Ceylan Ertem dans ritimleriyle bezeli, içinde bir de “rap” kısmı bulunan yeni müziği “O Son Kusura Bakacaktık” ile çıkagelen Ceylan Ertem bakın neler anlattı…

– Yeni kesiminiz “O Son Kusura Bakacaktık” dinleyiciyle buluştu. Müzikal seyahatinizde, yeni bir yola mı girdiniz?

Aslında ben her vakit cinsler ortası gezinmeyi çok sevmişimdir. Sıkı dinleyicilerim yaptığım sürprizlere alışkındır. Birçok albümümde nasıl rock-folk-trip-hop-caz ya da pop öğelerini duyduysanız, gelecekte de her çeşit içinde dolaştığımı duymaya devam edeceksiniz.

– Şarkıyı dünyada Onur Haftası’nda çıkarttınız. Müziğin “Love is Love” kelamlarıyla biten dayanılmaz klibinde de LGBTİ+ temalar alabildiğine ön planda, hem müziğe hem klibe nasıl yansılar bekliyorsunuz?

Açıkçası yansıları umursamıyorum. Ben bir şenlik marşı, tahminen bir kutlama müziği, bir özgürlük şiiri üzere görüyorum bu müziğimi. LGBTİ+ bireylerinin yaşadıkları şiddet ve öfkeden sahiden utanıyorum. Homofobik hale sonuna dek karşıyım. Aşk kimsenin inhisarında değildir. Geçtiğimiz günlerde Mabel (Matiz) de birebir tema üzerinden bir görüntü paylaştı. Ve sansürlendi. Bu kararlar benim içimi üzücü halde karartıyor. Ezilen, hor görülen, sansürlenen, ötekileştirilen her kesim ve bireyin yanındayım. Hatta tüm canlıların. Adalet bekleyişim yalnızca beşerler için değil, hayvanlar için de. Bence hatta sol görüşlü ya da muhalif ya da LGBTİ+ kimse hayvan yememeli. Ne alakası var? Demeyin… Her şey insan için değil. Özgürce yaşamak tüm canlıların hakkı. Soykırım ve tecavüzün, tacizin, adaletsizlik ve vicdansızlığın karşısındaysak, hayvan haklarından da bahsetmeliyiz. Hayvanlar bu kadar acı çekerken bizim yüzümüz gülmeyecek eminim.

“BİR GECEDE YAZDI”

– Müzikte Deniz Taşar ile birlikte çalışmışsınız. Bu işbirliğinin geri planını anlatır mısınız?

Deniz yetenekli ve umut vaat eden genç caz-r&b müzikçi ve müzik müelliflerinden biri. Deniz’in yaratıcılığını konuşturacağından emindim. Ona Hortum Süleyman, Lubunya sözlüğü ve müziğin kıssasından de bahsedince bir gecede o kelamları yazdı.

– “Kötüye inanmayacaktık / Bunları naşlatacaktık / Cahili taşlatacaktık / O son kusura bakacaktık” kelamları bilhassa çok manidar. Biraz açmak ister misiniz?

Aslında kim ne anlamak isterse. Benim içimde avaz avaz bağırıyor bu kelamlar. Daha fazla pişman olmadan, “ah o son kusurlara baksaydık başımıza bunlar gelmezdi” diye dizlerimizi dövmeden artık uyanalım rica ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.