CERN’de yeni bir keşif

İsviçre’deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) tabiattaki dört temel kuvvetin dışında yeni bir kuvvet arama çalışmalarını sürdürmek için inşa edilen ve 3 yıllık bakımın akabinde yine çalıştırılan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın (LHC), şimdiye kadar hiç görülmemiş yeni parçacıklar keşfettiği duyuruldu.

CERN’den yapılan yazılı açıklamada, 3 yıl ortadan sonra nisanda yine çalışma süreci başlatılan LHC’nin bugün üçüncü defa çalıştırıldığı bildirildi.

Öğlen saatlerinde iki proton demetinin, 450 milyar elektro volt güç desteğiyle, LHC’nin 27 kilometrelik halkası etrafında zıt istikametlerde döndürüldüğü kaydedildi.

Araştırmacılar, LHC’nin yine başlatılmasıyla birlikte “şimdiye kadar görülmemiş 3 yabancı parçacık keşfedildiğini” belirterek, bu yeni keşfin, cihanın anlaşılması yolunda “ileriye gerçek büyük bir adım” olduğunu vurguladı.

6,8 TRİLYON ELEKTRO VOLT İLE GÜÇ REKORU KIRILMIŞTI

1998’den 2008’e kadar süren çalışmalar sonucu CERN’de kurulan ve dünyanın en büyük, en güçlü parçacık çarpıştırıcısı olarak kabul edilen LHC, 3 yıllık bakım ve tamir çalışmalarının akabinde 22 Nisan’da yine başlatılmıştı.

Yeniden başlatma süreci kapsamında, proton demetlerinin ürettiği gücün 6,8 trilyon elektro volt (TeV) olarak kayıtlara geçtiği ve bir evvelki güç rekorunun üstüne çıktığı aktarılmıştı.

Doğadaki dört temel kuvvetin dışında yeni bir kuvvet olup olmadığının araştırılması için kurulan çarpıştırıcı ile yapılan son deneyde, “üst kuark” ismi verilen dörtlü atom altı parçacık çeşidi ortaya çıkarılmıştı.

CERN araştırmacıları, 2015-2018 yıllarında LHC ile yapılan Atlas deneylerindeki proton çarpışmalarında, dörtlü üst kuarkların daha evvel fizik biliminde Standart Model teorisinde öngörülene yakın bir standart sapmayla gözlendiğini belirtmişti.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, İsviçre’nin Cenevre kentinin Fransa sonu yakınlarında, 175 metre derinlik ve 27 kilometre uzunluktaki bir tünelde yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.