Brezilya polisi açıkladı: Kayıp İngiliz gazeteci Amazonlar’da öldürülmüş

Brezilya’da federal polis, 5 Haziran’dan bu yana kendisinden haber alınamayan İngiliz gazeteci Dom Phillips ve ona rehberlik eden yerli halkları uzmanı Bruno Pereira’nın Amazonlarda öldürüldüğünü duyurdu.

Amazonas Eyaleti Federal Polis Şefi Alexandre Fontes, düzenlediği basın toplantısında gazeteci Phillips ve uzman Pereira’nın kaybolmasının akabinde gözaltına alınan Amarildo da Costa Pereira’nın Phillips ve Pereira’yı öldürdüğünü ve ceset kalıntılarını gömdüğü yeri itiraf ettiğini açıkladı.

Bulanan ceset kalıntılarının isimli tıpta incelenmesi için başşehir Brasilia’ya gönderileceğini belirten Fontes, devam eden soruşturmanın kapalılığı nedeniyle İngiliz gazeteci ile uzmanın vefat sebebinin şimdi açıklanmasının mümkün olmadığını söyledi.

Fontes, bulguların Phillips ve Pereira’nın ateşli silahla öldürüldüğüne işaret ettiğini lakin kesin vefat sebebinin incelemeler doğrultusunda belirleneceğini belirtti.

Gazeteci ve uzmanı öldürdüğünü itiraf eden Amarildo’nun kardeşi Oseney da Costa’nın da gözaltında bulunduğunu aktaran Fontes, Oseney’in cinayete ait itirafta bulunmadığını ve Amarildo’nun itirafıyla kuşkulu bir 3. kişinin de cinayete karışmış olabileceğini kelamlarına ekledi.

PHILLIPS VE PEREIRA’NIN KAYBOLMASI

İngiltere menşeli The Guardian gazetesi için çalışan ve Amazonlardaki yerli halklarla ilgili bir kitap yazmak için bölgede seyahat eden 57 yaşındaki Dom Phillips ve beraberindeki 41 yaşındaki hükümete bağlı Ulusal Yerli Vakfı’nda uzman Bruno Pereira’dan, 5 Haziran’dan itibaren haber alınamamıştı.

Phillips ve Pereira, en son 4 Haziran’da Brezilya’nın Kolombiya ve Peru hududunda yer alan, uyuşturucu kaçakçıları, yasa dışı madenciler ve kaçak avcıların faaliyet gösterdiği bilinen Javari Vadisindeki Itaquai ırmağında görülmüştü.

Yaklaşık 15 yıldır Brezilya’da çalışan, deneyimli gazeteci Phillips’in, Amazonların korunması hakkında yaptığı çalışmalar nedeniyle daha evvel tehdit edildiği biliniyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.