Boris Johnson, Partygate skandalı sonrası istifa etmeyecek

Covid-19 kısıtlamaları sırasında kuralları ihlal ettiği ortaya çıkan ve Partygate skandalı olarak isimlendirilen olaylara dair hazırlanan raporun tamamının yayınlanmasının akabinde İngiltere Başbakanı Boris Johnson, üzgün olduğunu ve istifa etmeyeceğini açıklayarak, “Açıkçası hepimiz yanılgılar yaptık ve onlardan ders almalıyız” dedi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 2020 ve 2021’de Covid-19 kısıtlamaları sırasında kısıtlama kurallarını ihlal ettiğinin ortaya çıkmasından sonra bugün, “yaşananlardan üzgün olduğunu” yineledi. Evvel Avam Kamarası’nda milletvekillerinin akabinde Downing Street’teki Başbakanlık Ofisi’nde basının sorularını yanıtlayan Johnson, Partygate skandalı olarak isimlendirilen kural ihlalleri konusunda, “mevcut tecrübeyle alçakgönüllüyüz ve dersimizi aldık” dedi.

Johnson, “Yaşananlardan üzgün olduğunu” söyleyerek, Partygate raporunun “bir dizi başarısızlığı tespit ettiğini” söz etti. Johnson, polis memuru Sue Gray tarafından hazırlanan Partygate raporunda paklık ve güvenlik işçisine yönelik “saygısız ve makus muamele” ayrıntılarının ortaya konması konusunda “dehşete düştüğünü” belirtti. Johnson, “Temizlik işçisiyle olanlar katiyetle kabul edilemez ve onlardan şahsen özür dilerim” dedi.

“BU İŞE KARIŞAN HERKESİN BİR DERS ALMASI GEREKİYOR”

Johnson, Başbakanlık Ofisindeki aktifliklerin iş toplantıları olduğunu düşündüğünü tabir ederek, “Bunların iş toplantıları olduğuna inanıyorum. Bu işimin bir kesimiydi. Bu görüş doğrulanmış üzere görünüyor zira bu olaylar için bir ceza almadım” dedi.

Johnson, rapor nedeniyle Başbakanlık Ofisinden rastgele birinin disiplin cezası alıp almayacağı konusunda, “Raporda ismi geçen şahıslar hakkında yorum yapmak istemiyorum. Lakin bence ismi geçen yahut geçmeyen ancak bu işe karışan herkesin bir ders alması gerekiyor” tabirlerini kullandı.

“DEVAM ETMENİN MİSYONUM OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

Johnson basın toplantısı sırasında istifa etmeyi düşünüp düşünmediğini sorusuna ise, “Şu anda taahhütlerimizi sürdürmek ve yerine getirmek benim işimdir. Devam etmenin benim misyonum olduğuna inanıyorum. İlerlemeye devam etmeliyiz ve hükümet ilerlemeye devam etmeli. Yolumuza devam edeceğiz ve sıkıntı şeyleri yapmaya devam edeceğiz. Açıkçası hepimiz yanılgılar yaptık ve onlardan ders almalıyız” karşılığını verdi.

Johnson ayrıyeten, Covid-19 kurallarının daha evvel hiç görülmeyen bir sistem olduğuna dikkat çekerek, “Daha evvel hiç görmediğimiz bir salgınla karşı karşıyaydık. İş aktiflikleri ile toplumsallaşma ortasındaki sonun çizilmesinin güç olacağını anlamalıydık” dedi.

RAPORUN TAMAMI YAYINLANDI

Johnson da dahil olmak üzere hükümet çalışanlarının Covid-19 kısıtlamalarını ihlal ederek toplandığı Partygate aktifliklerine ait raporun tamamı bugün yayınlandı. Raporu hazırlayan polis memuru Gray, Covid-19 kısıtlamalarının ihlal edildiğini ortaya koydu.

Partygate skandalı dahilinde 16 farklı olayın soruşturulduğu raporda yer alan ayrıntılara nazaran, çok sayıda insanın etkinliklere katıldığı ve Covid-19 kurallarını ihlal ettiği, çalışanın bu davranışlarla ilgili tasalarını lisana getiremediği, çok alkol tüketildiği ve arbede çıktığı, sarhoşluk bildirildiği, güvenlik ve paklık işçisine saygısızlık ve makus muamele yapıldığı belirtildi.

Raporu hazırlayan Gray, “Hem siyasi hem de üst seviye liderlik bunun sorumluluğunu üstlenmeli” tabirlerini kullandı. Birtakım olayların varlığının kendisine sırf basında çıkan haberler yoluyla ulaşmasından ötürü hayal kırıklığına uğradığını söyleyen Gray, “Olayların bana modül parça bildirildiği göz önünde bulundurulursa, soruşturma konusu olmayan olayların meydana gelmiş olması mümkündür” dedi.

JOHNSON’IN ETKİNLİKLERE KATILDIĞINA DAİR YENİ FOTOĞRAFLAR ORTAYA ÇIKTI

Öte yandan bu hafta, Johnson’ın iş toplantıları olduğunu tez ettiği etkinliklere katıldığını kanıtlayan yeni fotoğraflar basına yansıdı. 19 Haziran 2020’de doğum günü kutlaması ve 13 Kasım 2020’de özel danışmanı için yapılan bir kutlamada Johnson’ın bulunduğu ortaya çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.