Avrupalı Fenerbahçeliler’den Konteyner Kent Kampanyası’na 10 bin avroluk destek

Deniz Gezginci

Landshut Fenerbahçeliler Derneği’nden; “Ampfing halkına kalpten teşekkürlerimizi sunuyor, bu gibi örnek dayanışmaların devam etmesini diliyoruz. Bu tip yardımların büyük afetten kaynaklanan yaralarımızı sarma çabalarımıza güç katacağını umut ediyoruz” açıklaması yapıldı.

Landshut Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Kayhan Özdemir başlattıkları Konteyner Kent Kampanyası ile ilgili Odatv’ye özel açıklamalarda bulundu.

Deniz Gezginci: Avrupa’daki Fenerbahçe Dernekleri olarak depremzedeler için ne tür çalışmalar gerçekleştirdiniz.

Kayhan Özdemir: Depremin ilk dakikasından itibaren Landshut Fenerbahçeliler camiası olarak çok büyük üzüntü yaşadık ve elimizden geldiğince yardım organizasyonlarına katkıda bulunmaya çalıştık. İlk etapta üyelerimiz yardımlarını bireysel bir şekilde maddi manevi olarak yardım kuruluşlarına yaptılar. Daha sonra Almanya ve Avrupa’daki diğer Fenerbahçe dernekleri olarak konuyla alakalı kısa, uzun ve orta vadede yapacağımız yardımları konuştuk. İlk etapta kulübümüzün önderliğinde bir konteyner kent kampanyasını harekete geçirdik. Afet bölgelerindeki yıkımı gördükten sonra yardımdan bahsetmek pek doğru olmayacaktır. Biz yardımdan daha fazlasını yapmak istedik. Oradaki insanlara nasıl umut olabiliriz, nasıl hayat kaynağı olabiliriz düşüncesi ile hareket ederek Konteyner Kent Projesi’ni hayata geçirdik. Desteğini veren herkese ve bizlere güvenenlere teşekkür ediyorum. Umut varsa, gelecek var.

Deniz Gezginci: Kampanyaya şu an ilgi nasıl?

Kayhan Özdemir: Türk halkına, renk ayırt etmeden Galatasaray, Beşiktaş, Trabzon gibi bizlere inanan ve maddi katkı sağlayan tüm diğer kulüp taraftarlarına teşekkür ediyorum. Şu ana kadar gösterilen ilgiden son derece memnunuz. Büyük bir kampanya oldu ve biz bu kampanyanın devamını getirmek istiyoruz. Türkiye’deki yetkililer ile yaptığımız görüşmeler doğrultusunda konteynerlerin nereye gideceği ile ilgili çalışmalar aşamasına geldik. Yıkım büyük. Oradaki insanlar yardıma muhtaç. Orada olağanüstü bir hal olduğu için bazı konular veya bazı kararlar güncel olarak değişiyor. Türkiye’den bize gelecek sağlıklı ve doğru kararlar doğrultusunda yardımımızı gerçekleştirmek istiyoruz. Yardımlarımızın devamı gelecek. Bu yönde bir tasarım içerisindeyiz.

Deniz Gezginci: Yardımlarda ne kadar bir yol kat ettiniz?

Kayhan Özdemir: Bütçe olarak bir sayı söylemek istemiyorum şu ana kadar arzu ettiğimizden daha fazla bir rakama ulaştık. Yapmak istediğimiz büyük bir proje. Adım adım, oradaki kararlar doğrultusunda, güncel bir şekilde toplantılar yaparak ilerliyoruz. Bir komite kurduk. Kararlarımızı o şekilde alıyoruz. Burada yardımın küçüğü büyüğü yok. Yardım yardımdır. Güzel bir şey olacak, devamı gelecek.

Deniz Gezginci: Konteyner Kent Projesi’ne yardım etmek isteyenler size nasıl ulaşabilirler?

Kayhan Özdemir: Landshut Fenerbahçeliler Derneği sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaşabilirler. Oradan hazırlamış olduğumuz Almanca ve Türkçe broşürleri yayınladık. Tüm bilgilere oradan ulaşabilirler.

Deniz Gezginci: Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Kayhan Özdemir: Avrupa’da Yaşayan Türk toplumu olarak depremden sonra eşi benzeri görülmemiş bir dayanışma içerisinde yardımlarımızı Türkiye’ye ulaştırdık. Bu bizim vatandaşlık görevimizdi. Ancak bilincinde olmamız gereken bir şey var. Yardımımızı yaptık, vicdanımızı rahatlattık yönünde hareket etmememiz gerekiyor. Oradaki insanlar, yurttaşlarımız, kardeşlerimiz bizlere emanet. Onları kendi ailemizden birisi olarak görmemiz gerekiyor. Oraya düzenli olarak yardımların devam etmesi gerekiyor. Burada herhangi bir kuruluşun yapacağı orta ve uzun vadeli yardımlara destek olunması gerektiğini düşünüyorum. Bu uzun bir proje olacak. Her şeyi devletten ve yardım kuruluşlarından beklemek doğru değil. Çünkü afet ve bölge büyük. Oradaki insanların ihtiyaçları değişiyor. Halkımızın deprem bölgesine uzun vadeli bir şekilde yardım ve umut olma projelerine birlikte destek çıkmaları gerektiğini düşünüyorum.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir