AKUT Lideri Şalcı’dan selde hayat kurtaracak teklifler:15 cm su insanı sürükler

AKUT Lideri Şalcı, yurt genelinde afetlerin artış gösterdiğini lisana getirerek, ikazlarda bulundu.

AKUT Genel Lideri Recep Şalcı, global iklim değişikliği nedeniyle yurt genelinde afetlerin artış gösterdiğini lisana getirerek, afet öncesi ve afet anında yapılması gerekenler konusunda ikazlarda bulundu. Global manadaki iklim değişikliğinin Türkiye’de de önemli değişimler yaşanmasına neden olduğunu anlatan Şalcı, AKUT’un bu durumlara uyarak uyguladığı eğitimlerle muhtemel afetlere hazır durumda olduğuna değindi.

‘SUDA HAREKET ETMEMEK EN TEMEL KURAL’

Olası selde sıklıkla yapılan hataların başında yer değiştirmek geldiğini söyleyen Şalcı, “Olası bir sel felaketi öncesinde öncelikle hava durumunu çok âlâ iddia etmeleri gerekiyor. Şayet hava durumu için meteoroloji o alanda alarm veriyorsa AFAD da artık bu bahiste telefonlardan ileti göndermeye başladı. Öncelikle insanların bölgede kendi güvenliklerini almaları gerekiyor. Bu güvenliği aldıktan sonra yüksek bir yere geçilmesi gerekiyor. En çok yapılan kusurlardan biri ise sel başladığı andan itibaren suda hareket etmemek en temel kural zira su çok güçlü. 15 santimetre yüksekliğindeki bir su bir insanı çok rahat bir halde sürükleyebilir, 30 santimetre yüksekliğindeki bir su ise bir aracı çok rahat götürebilir. O yüzden sel başladığı andan itibaren lütfen bulundukları yerden yüksek bir yere çıksınlar ve selin geçmesini beklesinler. Daha sonra ise onların tahliyeleri bir halde gerçekleşecektir. İnançlı bölgeye alınacaklardır fakat suda hareket etmemek bilhassa araçla hareket etmemek buradaki en temel nokta” dedi.

‘GÜÇLÜ ARAMA-KURTARMA GRUBU YETİŞTİRDİK’

Yurt genelinde her türlü afete karşı hazır olduklarını söyleyen Şalcı, şöyle konuştu:

“Türkiye global iklim değişikliğiyle birlikte klimatolojik kökenli afetleri yakından hissetmeye başlıyor. Gençliğimizde çok söylenen ‘İklim değişecek, Türkiye bundan etkilenecek’ kısmı artık etkilenecek kademesini geçip, etkilenen vakte geldik. Günümüzde ülkemizde iklim kökenli afetleri yaşıyoruz. AKUT olarak biz de 2016-2017 yılından itibaren bu alandaki arama-kurtarma faaliyetlerimizi ağır bir halde hazırlık olarak gerçekleştirdik. Öncelikle Karadeniz Bölgesi’nde gruplarımızı sel afetine karşı hem eğitim olarak hem de donanım olarak hazırladık. Bu alanı daha da genişleterek Türkiye genelinde AKUT olarak güçlü bir arama-kurtarma takımı yetiştirdik.” (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.