Akdeniz Üniversitesi’nde eski işçi liderine ‘şantaj’ suçlaması

FETÖ/PDY’nin Akdeniz Üniversitesi’nde yapılanmak için devrin rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe’nin 2014 yılında genç bir bayanla görüşmesini kayda aldığı, 280 kişilik profesör ve doçent takımına kendi adamlarını yerleştirdiği argüman edildi.

2015 yılında imajların internet ortamına düşmesiyle ortaya çıkan olay sonrası Yükseköğretim Heyeti’nce (YÖK) disiplin soruşturması başlatıldı.

4 çalışan gözaltına alındı

15 Aralık 2015 sabahı düzenlenen operasyonda, imajlarda yer alan ve memur takımına atanan S.A. ile buluşmaya lojmanında aracılık yapan Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Döner Sermaye İşletmesi Müdürü H.D. isimli bayan, AÜ İşçi Daire Lideri H.G. ve Ziraat Fakültesi Budama Kısmı’nda misyonlu S.D., misyonları başında gözaltına alındı.

Şüpheliler, sorgularının ardından ‘örgüt kurmak, örgüte üye olmak, şantaj, özel hayatın kapalılığını ihlal, şahsî dataları müsaadesiz alıp yaymak’ suçlamasıyla adliyeye çıkarıldı.

4 kuşkulu, isimli denetim kaidesiyle hür bırakıldı.

Eski rektör ve 4 sanığa ihraç

Dava sürerken, YÖK’ün başlattığı soruşturma kapsamında eski rektör ile birlikte 4 sanık, memuriyet vazifelerinden ihraç edildi.

YÖK Disiplin Heyeti’nin kararı, Danıştay’da onandıktan sonra ceza soruşturması için Antalya 8’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Memuriyete geri döndü

Bu süreçte H.G., memuriyetten atılma sürecine karşı Antalya Yönetim Mahkemesi’ne açtığı davayı kaybetti.

Ancak H.G., istinaf ve Danıştay’a yapılan itirazlarla memuriyete geri döndü, münasebet olarak da yargılamanın devam etmesi gösterildi.

Memuriyete geri döndükten sonra bir müddet konservatuvarda vazife alan H.G., son olarak İlahiyat Fakültesi bünyesinde vazifeye başladı.

Antalya 8’inci Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki dava sürerken, tıpkı olayla ilgili eski rektör hakkında Antalya 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan rüşvet davasıyla bu belge birleştirildi.

Birleştirilen evrak kapsamındaki dava, 2021 yılı prestijiyle Antalya 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı.

Kameraları fiyatsız aldı

‘Bilgi sahibi’ olarak tabirine başvurulan M.B., H.G. ile Turizm Fakültesi’nde çalıştığı devirde tanıştığını, üniversiteye bilişim üzerine gereç alınacağı vakit daima görüştüklerini anlattı.

H.G.’in kendisine ses ve imaj kaydetme konusunda aygıtlar hakkında birçok defa soru sorduğunu ve izah ettiğini anlatan M.B., H.G.’ye 5-6 adet webcam stili kamera verdiğini, 1 adedinin kendi kendine kayıt yapma özelliği bulunduğunu söyledi.

M.B., H.G.’ye kameraları teslim ettiğinde, ‘H. hanım konutundaki bakıcısını takip etmek istiyor’ dediğini söyledi.

22 Nisan’da açığa alındı

M.B., H.G.’ye teslim ettiği bu kameralar için rastgele bir fatura kesmediğini, fiyat almadığını, zira bunları vermesindeki sebebin üniversite ile daima iş yapması olduğunu aktardı.

M.B.’nin duruşmadaki sözünün üniversiteye gönderilmesinin akabinde H.G. hakkında soruşturma açıldı.

Soruşturma sonunda H.G., 22 Nisan’da İlahiyat Fakültesi’ndeki memuriyet vazifesinden açığa alındı.

Şantaj cürmü da eklendi

Antalya 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen beşinci duruşmada, H.G. hakkındaki iddianamedeki suçlamalara, şantaj da eklendi.

İddianamede, sanıklardan S.D.’nin, “Bu olaylardan evvel H.G.’nin odasında oturduğumuz sırada, H.G. sanık H.D.’ye, ‘Hocayı kayda alalım, genel sekreter olursam hocanın bayanlara olan zaafının önüne geçer, durdururum, onu parmağımda oynatırım’ dediğini duymuştum. YÖK soruşturması sırasında sanık H.D. bana, H.G.’nin kendisine imgeleri çekmesini söylediğini, bunun için bilgisayar kasasına takılabilen bir kamera verdiğini, bu kamerayı bilgisayar kasasına kendisinin taktığını ve çektiğini söylemişti.” tabirlerine yer verildi.

İstenen ceza 11 yıla çıktı

‘Özel hayatın kapalılığını ihlal’, ‘gizli manzara çekilmesi ve bu imgelerin yayılması’ suçlamasıyla 8 yıla kadar mahpusu talep edilen H.G. hakkında istenen mahpus cezası, ‘şantaj’ suçunun eklenmesiyle 11 yıla çıktı.

DHA’nın haberine nazaran davanın görülmesine 20 Haziran’da devam edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.