AFAD açıkladı: Marmaris’teki yangında son durum

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD), Muğla’nın Marmaris ilçesindeki orman yangınına bin 204’ü Orman Genel Müdürlüğü (OGM) olmak üzere toplamda 3 bin 798 işçinin müdahale ettiğini ve 435 vatandaşın tahliye edildiğini açıkladı.

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamada, Marmaris’te meydana gelen orman yangınına müdahale çalışmalarının Tarım ve Orman Bakanlığı OGM ile eşgüdüm halinde yürütüldüğü kaydedildi.

Çalışmalara takviye verilmesi için AFAD, Dışişleri Bakanlığı, OGM ortasında sağlanan uyumla Katar’dan 3 helikopter ve 58 işçi ile Azerbaycan’dan 1 amfibik uçak ve 10 çalışanın dün 21.00 prestijiyle Dalaman Havalimanına iniş yaptığı bildirilen açıklamada, bin 204’ü OGM olmak üzere toplamda 3 bin 798 çalışanın vazife yaptığı kaydedildi. 43 helikopter, 13 uçak, 453 arazöz, 166 iş makinesi, 22 itfaiye aracı, 28 TOMA, 2 İHA olmak üzere, toplamda bin 148 aracın bölgede söndürme çalışmalarında bulunduğu belirtildi.

435 YURTTAŞ TAHLİYE EDİLDİ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgilere nazaran, bölgede sıcaklığın en yüksek 34 derece, rüzgar suratının en düşük saatte 20 kilometre, en yüksek saatte 28 kilometre ve nem oranı en düşük yüzde 31, en yüksek yüzde 73 olması varsayım edilmektedir” denilerek meteorolojik bilgilere yer verilen AFAD açıklamasında, Marmaris’teki orman yangınına dair son durum sayıları şöyle paylaşıldı:

Bölgede toplam 435 vatandaşımız önlem maksatlı tahliye edilmiştir. Ayrıyeten 512 hayvan ve 52 aracın tahliyesi sağlanmıştır. Tahliye edilen vatandaşlarımızdan talep edenler otelde konuk edilmektedir. SAKOM’dan alınan bilgiye nazaran, 23.06.2022 saat 20.40 prestiji ile yangından 29 kişi etkilenmiş olup 2 kişinin tedavisine devam edilmektedir.

– Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğü 8 işçi ile hasar tespit çalışmalarını yürütmektedir. 50 işçi ve 16 platformlu araç vazife yapmaktadır. Afet Güç Kümesi vilayet genelinde güç nakil sınırı hasarı bulunmadığı ve elektrik verilemeyen mahalle bulunmadığı bilgisini iletmiştir. Yangın alanında 9 işçi misyon yapmaktadır. Mümkün arızalara karşı gruplar hazır bekletilmektedir. 6 taşınabilir baz istasyonu oluşabilecek muhtaçlığı karşılamak için alanda hazır beklemektedir.

“GELİŞMELERİ TAKİP EDİYORUZ”

Açıklamaya şöyle devam edildi:

Bölgede 4 bin 360 kumanya, 20 bin 30 sıcak yemek, bin 490 ikram gereci, 5 bin 591 litre su dağıtımı yapılmıştır. 131 şahsa psikososyal dayanak hizmeti sunulmuştur. 22 Haziran 2022 tarihinden itibaren Muğla İli genelinde yangın afeti nedeniyle su kesintisi ya da basınç düşüklüğü yaşanan mahalle-mevkii bulunmamaktadır. Muğla Defterdarlığından 10 işçi hazır formda alanda beklemektedir.

– Merkez Bölge Trafik ve bağlı istasyonlarına ilişkin yangın bölgesi sorumluluk alanında ve güzergahlarda rastgele bir olumsuzluk bulunmamaktadır. Tarım Vilayet Müdürlüğü takımları ziyan tespit çalışmaları için hazır beklemektedir. Gelişmeleri takip ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.