ABD’li firma McDonald’s, müslüman bir aileye kasıtlı olarak domuz eti servis etti

ABD’de Massachusetts’teki bir McDonald’s restoranında yaşanan olayda,  çalışanların Müslüman bir bayanın çocuklarından birinin sipariş ettiği balıklı sandviçinin üzerine kasıtlı olarak domuz pastırması koyulduğu öğrenildi.

Amerikan- İslam Alakaları Kurulu , bayan ismine Massachusetts Ayrımcılıkla Uğraş Komitesi’ne şikayette bulundu.

“Kasıtlı olarak yemeğine domuz pastırması eklendi”

Şikayette, “İslam’ın Müslümanların domuz eti yemesini yasakladığı yaygın olarak biliniyor. McDonald’ın çalışanları, şikayetçiyi ve küçük çocuklarını gücendirmek, küçük düşürmek ve probleme sokmak için kasıtlı olarak şikayetçinin yemeğine domuz pastırması ekledi.” sözleri yer aldı.

CAIR avukatı Barbara Dougan, şikayetin maddi tazminat talep etme sürecindeki birinci adım olduğunu söyledi. Ayrıyeten, McDonald’s’ın gelecekte benzeri bir olayı önlemek için çalışanlarını daha uygun eğitmesi gerektiği belirtildi.


“Dini ayrımcılık ahlaki olarak da kınanabilir”

Diğer bir açıklamada ise, “Kamuya açık bir yerde dini ayrımcılık yalnızca yasadışı değil, birebir vakitte ahlaki olarak da kınanabilir” tabirlerine yer verildi.


“Çocuklarım bana ‘Bizden nefret mi ediyorlar?’ diye soruyor”

Çocukların annesi olan Ghadir Alahmar yaptığı açıklamada, “McDonald’s, kasıtlı olarak balıklı sandviçimize kasıtlı olarak domuz eti koyarak, inancımızı aşağıladı ve bizi kıymetsiz hissettirdi. Bu bizi hakikaten üzdü. Çocuklarım artık kendi ülkelerinde güzel karşılanıp karşılanmadıklarını merak ediyor. Bana soruyorlar, ‘Bizden nefret mi ediyorlar?’ Bir anne bu soruya nasıl karşılık vermeli?” dedi.

Şikayete nazaran çocuklardan biri sandviçin alt yarısını ve balık filetosunun bir kısmını yedi.

Alahmar’ın kocası, birebir akşam daha sonra sandviçin yenmemiş kısmıyla birlikte dükkana geri döndü ve satın alma bedelini iade etti.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.