ABD’de ilkokula taarruz: Saldırgan toplumsal medyada duyurmuş

ABD’nin Teksas eyaletinde bir ilkokula düzenlenen silahlı hücumun ayrıntıları ortaya çıktı. Saldırganın yapacağı taarruzla ilgili Facebook’ta paylaşımlarda bulunduğu belirtildi. Teksas Valisi Greg Abbott, 18 yaşındaki Salvador Ramos’un Facebook’ta yaptığı birinci paylaşımda “Büyükannemi öldüreceğim” diye yazdığını belirtti.

Atakla ilgili düzenlediği basın toplantısında konuşan Abbott, Ramos’un yaptığı ikinci paylaşımda büyükannesini öldürdüğünü söylediği, üçüncü paylaşımda ise bir ilkokula silahlı atak düzenleyeceğini yazdığını aktardı. Ramos’un Facebook’taki üçüncü paylaşımını silahlı hücumdan sırf 15 dakika evvel yaptığı belirtildi.

Teksas Valisi Abbott, saldırgan Ramos’un rastgele bir sabıka kaydı ya da akıl hastalığı olduğuna dair bir kayıt bulunmadığını belirtti. Yalnız ve sıkıntılı bir mesken hayatı olduğu belirtilen Ramos’un konuşma zahmeti bulunduğu ve bu nedenle arkadaşları tarafından çocukluğundan beri kelamlı şiddete maruz kaldığı tabir ediliyor.

Salvador Ramos’un silahla vurduğu büyükannesinin hastanedeki tedavisi sürdüğü lakin durumunun önemli olduğu belirtiliyor. Ramos’un 18 yaşını doldurur doldurmaz iki yarı otomatik tüfek satın aldığı düşünülüyor.

‘ACIYI AKSİYONA ÇEVİRME VAKTİ GELDİ’

Uvalde kentindeki Robb İlkokulu’nda düzenlenen taarruz sonrası açıklama yapan ABD Lideri Joe Biden, “Tanrı aşkına ne vakit silah lobisine karşı duracağız?” dedi. 18 yaşındaki bir çocuğun mağazadan silah satın alabilmesi fikrinin yanlış olduğunu lisana getiren Biden, “Bu tip kitlesel silahlı ataklar dünyanın öteki yerinde nadiren gerçekleşir” dedi.

“Bu acıyı aksiyona çevirmenin vakti geldi” diye konuşan Biden silah satın almayla ilgili maddelerde düzenleme yapma davetinde bulundu. Biden, Beyaz Saray’da ve ABD’deki federal binalarda bayrakların yarıya indirilmesi talimatını verdi.

Demokrat Parti’den Connecticut Senatörü Chris Murphy de tüm senatörlere silah denetim yasasını Kongre’den geçirmeleri davetinde bulundu. “Bu çocuklar şanssız değildi. Bu [saldırı] yalnızca bu ülkede yaşanır,” diyen Murphy, öteki hiçbir ülkede küçük çocukların o gün vurulabileceklerini düşünerek okula gitmeyeceğini söyledi.

ABD eğitim sisteminde okullarda sık sık silahlı atak tatbikatları yapılıyor ve bu eğitim yılı sürecinin bir kesimi. Eğitim kesimi mecmuası EdWeek’e nazaran geçtiğimiz yıl ABD’deki okullarda 26 silahlı akın gerçekleşti. Nisan ayında yapılan bir araştırma, 2020 yılında Amerikalı çocukların ve gençlerin en önemli mevt nedeninin silahla vurulma olduğunu ortaya koymuştu. ABD’de sivillerin elindeki silah sayısı 390 milyondan fazla. (BBC Türkçe)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.