ABD Senatosu’ndan çip üretimi adımı: 280 milyar dolarlık yasa tasarısına onay verildi

ABD Senatosu, ABD’nin mahallî çip imalat sanayisini desteklemek ve ülkenin global iktisattaki teknolojik üstünlüğünü müdafaayı amaçlayan bilimsel araştırmalara on milyarlarca dolar sağlamasını da kapsayan 280 milyar dolarlık bir yardımı içeren yasa tasarısını onayladı.

Bugün yapılan oylamada, 33’e karşı 64 oy çoğunluğu ile Senatoda onaylanan kararın akabinde tasarının bir sonraki süreçte evvel Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nda ve daha sonra ABD Bakanı Joe Biden tarafından onaylanması gerekiyor.

Yasa tasarısıyla, ABD’nin askeri donanım ve öbür sanayilerinde, Çin ve başka global güçler tarafından üretilen çiplere olan bağımlılığının azaltılması hedefleniyor.

Yerel yarı iletken üretiminin artırılmasına yönelik hazırlanan yasa tasarısı ile üretimde aksamaya neden olan çip kıtlığının hafifletileceği öngörülüyor.

Toplamda 280 milyar dolarlık bütçe ayrılmasının planlandığı tasarı, yarı iletken üretimi için ABD’de çip üreten şirketlere 52 milyar dolar, Ulusal Bilim Vakfı’na (NSF) 81 milyar dolar takviyenin sağlanmasının yanı sıra, yarı iletken fabrikalarının kurulumunu teşvik etmek üzere yüzde 25’lik vergi indirimini içeriyor.

‘KRİTİK TEKNOLOJİLER İÇİN YABANCI ÜLKELERE BAĞIMLI OLMAYACAĞIZ’

Tasarı üzerindeki müzakereleri yöneten Senato Çoğunluk Başkanı Charles Schumer yaptığı açıklamada, Senatonun kararını “tarihi ve önemli” bir muvaffakiyet olarak nitelendirerek, “Gelecekte geriye dönüp baktığımızda, bunun Amerika’nın dünyanın önde gelen ekonomik ve ulusal güvenlik gücü olarak kalma sorumluluğunu sahiden idrak ettiği bir vakit olduğunu söyleyeceğiz” dedi.

Senato Ticaret Komitesi’nin kıdemli üyesi Senatör Roger Wicker ise, tasarının ABD yarı iletken üretimini genişleteceğini, bilimsel araştırmalar için yeni fırsatlar oluşturacağını ve ülkenin Çin ile rekabet etme kabiliyetini artıracağını belirterek, “ABD ile Çin ortasında, teknolojik üstünlük için rekabetten daha kıymetli bir şey yok” dedi.

Çin’e karşı ABD’nin imalat ve teknolojik üstünlüğünü oluşturmayı amaçlayan tasarının Senatoda onaylanmasının akabinde açıklama yapan ABD Lideri Joe Biden, tasarının “arabalardan bulaşık makinelerine kadar her şeyin fiyatlarını düşüreceğini” tabir ederek, “Bu, daha esnek Amerikan tedarik zincirleri olacağı manasına gelecek. Amerikan tüketicileri ve ulusal güvenlik için gereksinim duyduğumuz kritik teknolojiler için yabancı ülkelere asla bağımlı olmayacağız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.