ABD Kongre heyeti, Tayvan önderi Tsai Ing-wen ile görüştü

Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Tayvan‘ı ziyaret eden ABD Kongre heyeti, Ada’daki hükümetin başkanı Tsai Ing-wen ile görüşme gerçekleştirdi.

South China Morning Post’un Tsai’nin ofisinden yetkililere dayandırdığı haberine nazaran, Demokrat Partili Massachusetts Senatörü Ed Markey başkanlığındaki heyetin görüşmesi basına kapalı yapıldı.

5 kişilik Kongre heyeti, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi‘nin Çin ile tansiyona yol açan Tayvan ziyaretinden 12 gün sonra dün gece Ada’ya gelmişti.

Heyetin Tsai ile görüşmesinde, ABD-Tayvan bağları, bölgesel güvenlik, ticaret ve yatırım, global tedarik zincirlerindeki problemler ile iklim değişikliğini tartıştığı aktarıldı.

Heyet Lideri Markey, ferdî Twitter hesabında ziyarete ait yaptığı paylaşımda, “ziyaretin, ABD’nin Tayvan’a dayanağını göstermeyi ve Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrarı teşvik etmeyi amaçladığını” söz etti.

Markey’e, ziyarette Cumhuriyetçi Partili Temsilciler Meclisi üyesi Aumua Amata Coleman ile Demokrat Partili Temsilciler Meclisi üyeleri John Garamendi, Alan Lowenthal ve Don Beyer eşlik ediyor.

ÇİN’DEN REAKSİYON GELDİ

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang Vınbin, Pekin’de düzenlediği basın toplantısında, Senatör Markey öncülüğündeki heyetin, Çin’in tüm ihtarlarına ve itirazına karşın “Çin’in Tayvan bölgesini” ziyaret ettiğini belirterek “Bir küme ABD’li siyasetçi, Tayvan’ın bağımsızlığını savunan ayrılıkçı güçlerle kabahat birliği yaparak ‘tek Çin’ unsuruna meydan okumaya çalışıyor. Bu eforlar başarısızlığa mahkumdur” dedi.

Vang, Çin’in ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak için kararlı önlemler alacağını söz etti.

‘ÇİN, DEVRİYE FAALİYETİ VE TATBİKAT BAŞLATTI

Çin ordusu, ABD Kongre heyetinin Tayvan’ı ziyaretinin akabinde Ada etrafında askeri devriye faaliyeti ve tatbikat başlattığını duyurdu.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Doğu Cephesi Komutanlığı Sözcüsü Şi Yi, “Tayvan etrafında müşterek muhabere hazırlık devriyesi ve gerçek muharebe tatbikatları yapacaklarını” bildirdi.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü Vu Çien de ziyaretin, ABD’nin Tayvan Boğazı‘nda barış ve istikrarı bozmaktaki rolünü ortaya koyduğunu kaydederek “PLA’nın Tayvan etrafındaki sularda ve hava alanındaki müşterek tatbikat ve eğitimleri, ABD-Tayvan kabahat birliğine ve provokasyonuna kararlı bir tepkidir” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.