AB Komitesi Lideri von der Leyen: Ukrayna bu savaşı kazanmak zorunda

Leyen, Davos Tepesi olarak da bilinen Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) özel oturumunda yaptığı konuşmada yüklü olarak Ukrayna’daki duruma değindi.

Moderatörlüğünü WEF’in Kurucu Lideri Klaus Schwab’ın yaptığı oturumda, Leyen, “Bu yalnızca Ukrayna’nın hayatta kalması problemi değil. Bu yalnızca bir Avrupa güvenliği sıkıntısı değil. Bu, tüm milletlerarası sistemimize ait soru işareti oluşturuyor. İşte bu yüzden Rusya’nın saldırganlığına karşı koymak, tüm global topluluk için bir misyondur.” tabirlerini kullandı.

Leyen, AB olarak Ukrayna’nın galip gelmesi ve tekrar kendi geleceğini belirlemesi için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını vurgulayarak, “Ukrayna bu savaşı kazanmak zorunda ve Putin’in saldırganlığı stratejik bir başarısızlık haline gelmeli.” dedi.

AB’nin, tarihinde birinci sefer taarruz altındaki bir ülkeye askeri yardım sağladığına dikkati çeken Leyen, “Tüm ekonomik gücümüzü seferber ediyoruz. AB tarafından üçüncü bir ülke için şimdiye kadar tasarlanmış en büyük makro-finansal yardım paketi olan 10 milyar avronun üzerinde makro-finansal yardım önerdik.” diye konuştu.

Dondurulan Rus varlıklarının Ukrayna’nın yine inşası için kullanılması daveti

Von der Leyen, “Mümkünse (dondurulan) Rus varlıklarını kullanmak da dahil olmak üzere hiçbir taşın altını boş bırakmamalıyız.” sözünü kullandı.

Rusya’yı, güç kaynaklarını ve besin güvenliğini global silah olarak kullanmakla suçlayan Leyen, şunları kaydetti:

“Bugün, Rus topçuları Ukrayna genelinde tahıl depolarını şuurlu olarak bombalıyor. Karadeniz’deki Rus savaş gemileri de buğday ve ayçiçeği tohumu dolu Ukrayna gemilerini ablukaya alıyor. Bu utanç verici hareketlerin sonuçlarını herkes görüyor. Global buğday fiyatları süratle yükseliyor. Bundan en çok ziyan görenler ise kırılgan ülkeler ve savunmasız topluluklar. Lübnan’da ekmek fiyatları yüzde 70 arttı ve Odessa’dan yapılan besin sevkiyatları Somali’ye ulaşamadı. Buna ek olarak, Rusya artık bir cins şantaj olarak kendi besin ihracatını istifliyor. Global fiyatları artırmak için tedarikleri elinde tutuyor yahut siyasi takviye karşılığında buğday ticareti yapıyor. Gücünü elde tutmak için açlık ve tahılı kullanıyor.”

En son Ocak 2020’de 50’ncisi yapılan ve Davos Doruğu olarak da bilinen forum, Kovid-19 salgını nedeniyle üst üste iki yıl ertelenmişti ve yerine alternatif olarak çevrim içi toplantılar düzenlenmişti.

Tarihte birinci defa ocak dışında yapılan ve 26 Mayıs’ta sona erecek foruma, 50 devlet önderi, 300 hükümet temsilcisi ve yaklaşık 2 bin 500 global iş dünyası yetkilisi katılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.